URL Decode1 Warhammer: Vermintide 2 inceleme - Oyun Forum
Kapat

Warhammer: Vermintide 2 inceleme

Anasayfa Oyun İncelemeleri Warhammer: Vermintide 2 inceleme

Fatshark tarafından geliştirilen ve 8 Mart’ta PlayStation 4, Xbox One ve PC platformuna çıkış yapan Warhammer: Vermintide 2 şu sıralar keyifle oynanıyor.

Uzun bir süredir aksiyon severler tarafından sabırsızlıkla beklenen Warhammer: Vermintide 2 nihayet geçtiğimiz hafta yayınlandı. Yayınlanması ile satışlarında patlamaya yaşayan oyun kaliteli grafiklerin yanı sıra oldukça geniş bir içeriğe sahip. Birinci şahıs kamera açılarına sahip olan yapım da kanlı ve şiddetli sahneler yoğun bir şekilde karşımıza çıkıyor. Burada hemen belirtmek istiyorum. Oyuncular tarafından oldukça beğenilen ve adeta bir tutkuya dönüşmüş olan Vermintide 1 geliştiricisinin kasasını parayla doldurmuştu. Oyunculardan gelen destek ve istek üzerine Fatshark, Vermintide 1’in devamı niteliğinde olan Warhammer: Vermintide 2’yi oyunculara sundu.

Oyun içerisinde tek oyunculu ve eşli oyunculu modlar yer alıyor. Eğer Left 4 Dead’i oynadıysanız ekip çalışmasına yatkın olan oyunlar hakkında bilginiz var demektir. Warhammer: Vermintide 2’de de PvE kapışmaları yapabiliyoruz. PvE dediğim eşli oyunculu mod da ki oynanış tarzı. Bu mod da oyuncular birbirleri ile savaşmıyor da düşmana karşı birlikte savaşıyorlar. Oyunun giriş kısmında bizleri 5 farklı karakter seçeneği karşılıyor. Tabii bu karakterlerin de alt sınıfları mevcut. Bu sınıflar da her karakter için 3’e ayrılıyor. Yani özetle 15 adet seçim ve 3 adette alt sınıfbulunuyor. Oyun içerisinde alt sınıfları ilerledikçe açabiliyoruz. Yani bütün sınıflar oyunculara açık olarak sunulmuyor. Oyun içerisinde seviye atladıkça daha doğrusu ilerleme kaydettikçe bu sınıflar da birer birer açılıyor.

Eğer karakter seçimini tamamladıysanız artık oyuna başlayabilirsiniz demektir. Oyun başladıktan sonra harita üzerinde gitmeniz için işaretli bir alan bulunuyor. Belirtilen hedefe vardık diyelim. Burada bir pencere açılıyor ve bizleri 5 farklı seçenek karşılıyor. Bu seçenekler sırasıyla Quick Play, Custom Game, Heroic Deed, Twitch ve Lobby Browser olarak karşımıza çıkıyor. Quick Play seçeneğine tıkladığımız da karşımıza 4 farklı zorluk geliyor. Bu zorluklardan da seçimimizi yaptıktan sonra ekranda ‘Play’ tuşunu göreceksiniz. Bu tuşa bastığınız da sizi en uygun bir takıma otomatik olarak yerleştiriyor. Custom Game seçeneğinden bahsedecek olursak, burada 13 farklı haritadan birini seçmemiz isteniyor. Haritayı seçtikten sonra da oyunun zorluk ayarı karşımıza geliyor. Bu ayarı da tamamladıktan sonra karşımıza üç farklı seçenek daha geliyor. Eğer gelen seçeneklerden Strict Matchmaking’i seçerseniz uzun bir arayış başlar. Maceraya başlamamış olan oyunları aranır.  Host Game seçeneğini işaretlerseniz oyunun kurucusu olmayı kabul etmiş olursunuz. Diğer bir seçenek olan Private Game’i seçerseniz yabancı oyuncuların lobinize girmesini engellemiş olursunuz. Tabii bu seçenek ile arkadaşlarınız etkilenmiyor. Oyuna katılabiliyorlar. Heroic Deed seçeneğinde söz edecek olursak, bu seçeneği kabul edersek oyundaki bazı ayarları otomatik olarak tanımlıyor. Bu alanda bazı görevler de bizlere sunuluyor. Bu görevleri başarı ile tamamladığımız da bize bazı ekstra ganimetler veriliyor. Son bir seçeneğimiz ise Lobby Browser oluyor. Bu alanda da beklemekte olan lobileri istediğiniz seçeneklere göre filtreleyebiliyorsunuz.

Oyun modunu seçtiniz, lobiye katıldınız ve 4 oyuncuyu bulduktan sonra oyun başlıyor. Oyundaki hangi haritayı oynarsanız oynayın ortalama 30 dakika gibi bir oynama süresine sahip. Oyunda 5 farklı karakter seçimi bulunurken takımda ise 4 farklı oyuncu yer alıyor. Ekibimizde yer alan sınıflardan da bahsetmek istiyorum.

Mercenary sınıfı ile başlamak istiyorum. Bu sınıfın iki adet alt sınıfı bulunuyor. Oldukça güçlü bir yapıya sahip olan Mercenary sınıfı oyunda çok işimize yarıyor. Diğer bir sınıfın adı ise Ranger Veteran oluyor. Bu sınıfta hem yakın hem de uzak mesafelerde oldukça başarılı işlere imza atıyor. Yine bu sınıfın da Ironbreaker ve Slayer gibi iki alt seçeneği bulunuyor. Sınıflar arasında hasar odaklı olan bir diğer sınıfta Waystalker oldu. Bu sınıf diğer sınıflara göre daha pratik ve daha hızlı bir yapıya sahip. Diğer sınıflarda da olduğu gibi bu sınıfta Handmaiden ve Shade adında iki alt sınıf bulunuyor. Witch Hunter Captain karakter sınıfında ise durum biraz daha farklı. Hızlı saldırılar ile oyuncuların favorisi olan bu sınıfta psikopat iki farklı alt sınıf bulunuyor. Oyunun son sınıfında ise Battle Wizard oluyor. Bu sınıfta tam bir alan hasarı veriyor diyebilirim. Eğer bu sınıfı kullanmayı bilmiyorsanız almayın derim. bazen ters tepki verebiliyor. Bu karakterinde Pyromancer ve Unchained adında iki farklı sınıfı bulunuyor.

Oyun içerisinde seviye sistemi bulunuyor. Oyunda doğru ya da yanlış bir şey yapsanız da seviyeniz artıyor. Artıyor ama doğru adımlar attığınız takdir de daha hızlı bir şekilde seviye atlıyorsunuz. Oyunda yer alan 15 karakter sınıfının kendilerine ait yetenek ağaçları mevcut. Oyunda her 5 seviyede sınıfın büyüsünü geliştirme ve yetenek seçebilme şansına sahipsiniz. Bu yetenekler ve silah seçimleriniz ile karakterinize veya da takımınıza stratejiler oluşturabiliyorsunuz. Eğer buraya kadar her şeyi tamamladıysanız aksiyon deneyimine artık başlayabilirsiniz. Oyun içerisinde can veren bazı nesneler, güç ve hız gibi güçlendirmeler yer alıyor. Oyunda can veren nesneleri kaçırmamanızı öneriyorum. Çünkü savaş sahnelerinde canımız büyük bir ölçüde azalıyor. Bunlara ek olarak iki farklı kitapta oyunculara sunuluyor. Tome ve Grimoire adındaki bu kitaplar ile çeşitli nesneler kazanabiliyorsunuz. Oyun içerisinde yanınıza daha fazla kitap almak istiyorsanız edvanteriniz de yer açmanız gerekiyor. Yani yedek canlarınızdan birkaç tanesini çıkarmanız lazım.

Oyunda öldüğünüz zaman hiç panik yapmayın derim. Çünkü takımınızda yer alan arkadaşlarınız gelip sizi kurtarabiliyor. Ama her seferinde bu yöntem işe yaramıyor. Eğer sık sık öldüyseniz düşmanın elin esir olarak düşebiliyorsunuz. Esir düştüğünüzde de sizi çok uzak bölgelere götürmüyorlar. Burada şunu belirteyim:  Oyun içerisinde düşmanlar sizin üstünüze atlayabilir ve çeşitli şekillerde zarar verebilirler. Oyunda ganimet kutuları da bulunuyor. Ganimet kutusu var ama gerçek para harcamak zorunda değilsiniz. Bu kutulara bölümleri tamamladıkça sahip oluyorsunuz. Tabii kutuların içinde işimize yarayacak ve yaramayacak nesnelerde yer alıyor. Bu eşyalar arasında karakterinizi güçlendirebileceğiniz nesneler de yer alıyor. Ayrıca kutudan çıkan materyaller ile çeşitli eşyalar da yapabilirsiniz. Ayrıca eşyaları yükseltmede de kullanabilirsiniz.

Oyun içerisinde kozmetik ürünler de mevcut Bu ürünler ile karakterimize farklılıklar katabiliyoruz. Kozmetik seçeneklerinde de bizleri 3 farklı kısım karşılıyor. ilk kısım şapka, ikinci kısım karakterin dış görünüşü ve üçünçü kısımda ise karakterimizin portresini değiştirebiliyoruz. Grafikleri bakımından oldukça başarılı olan yapım atmosferi bakımından da oyuncuları beklentisini fazlasıyla karşılıyor.,

Sonuç

Eğer kanlı ve şiddetli bir oyun oynamak istiyorsanız, Warhammer: Vermintide 2’yi sizlere öneriyorum. Grafikleri bakımından kusursuz olan oyun etkileyici bir atmosfer ile karşımıza çıktı. Aksiyon ve gerilim bakımından doyurucu olan oyun oldukça uygun bir fiyat etiketi ile yayınlandı. Sürükleyici yapısı ve içerikleri bakımından da tatmin edici özelliklere sahip olan oyun PlayStation 4Xbox One ve PC platformu için 8 Mart’ta çıkış yaptı.

Artılar

  • Kaliteli grafikler
  • Zengin içerik
  • Etkileyici ses efektleri
  • Farklı kariyer seçenekleri
  • Alışılmışın dışında bir yapı

Eksiler

  • Bazı ayarlar gereksiz
0 0 0 0 0 0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir